Gondor

Gondor ili Južno kraljevstvo je jedno od dvaju Numenorskih kraljevstava u progonstvu (Arnor ili Sjeverno kraljevstvo je drugo). Za razliku od Arnora, koji je propao u Trećem dobu pod napadima Angmara, Gondor je preživio i, iako sve slabiji, odbijao napade Sauronovih slugu. Tako se nastavilo sve do kraja Trećeg Doba i uništenja Saurona, kad se u Gondor vratio kralj, i Bijelo Stablo opet procvalo. (Posljednjeg gondorskog kralja Earnura su zarobili nazguli i ubili mučenjem u Minas Morgulu 2050. trećeg doba). Gondor u doslovnom prijevodu znači "Kamenita zemlja". (ime dolazi od sindarinskih Gonn-kamen i (n)dor-zemlja.)

Minas Tirith

Minas TirithMinas Tirith je glavni grad Gondora. Ime mu se prevodi kao "Stražarska kula", "Kula stražara", a tako je preimenovan nakon što su 2002. godine 3. doba Nazguli osvojili Minas Ithil ("Mjesečevu kulu"), koja je tada preimenovana u Minas Morgul ("Kula zlih čari"). Grad se smjestio podno gore Mindoullina, u samoj sjeni Bijelog gorja (Ered Nimrais). Grad se diže na sedam razina, pri čemu su sve razine osim najniže razdjeljene na dvoje gorsim izbočkom. Unutar sedmog bedema je Bijela Kula, čiji je vrh 350 m visoko nad ravnicom, i u kojoj se nalazi Anarionov palantir. na nižim obroncima planine Mindolluina se nalazio prostor omeđen zidom, gdje su se nalazile grobnice kraljeva. U citadeli se nalazio kraljev dvor, a u šestom krugu, tik izvan zidina citadele, su se nalazile kuće izlječenja, u kojima su njegovali bolesnike i ranjenike.
Citadelu čuva Straža citadele koja je u doba namjesnika jedina još nosila kraljevski grb na odori (bijelo stablo na crnoj pozadini, sa krunom iznad stabla i sedam zvijezda koje predstavljaju palantire).
Glavni gradski bedem je "neobično visok i debeo, izgrađen prije nego su Numenorsko znanje i vještina presahli u progonstvu. Vanjska mu je strana bila nalik na kulu Orthanc, glatka, tamna, neosvojiva ni čelikom ni kamenom, neslomljiva osim možda potresom koji bi rascijepio samu zemlju na kojoj stoji." Ostalih 6 bedema i Echtelionova kula su bili sagrađeni kasnije od kamenih blokova, i, za razliku od glavnog bedema, bili su bijeli i nisu bili toliko otporni (glavni bedem je vjerojatno bio izliven od rastopljenog kamena-sličnu tenologiju su koristili srednjoamerički indijanci, Inke ili Maye.), i zbog toga je Minas Tirith zaslužio nadimak "bijeli grad".

Osgilliath

Boromir in OsgilliathOsgilliath je bio glavni grad Gondora od osnutka pa do 1437. kad je spaljen u građanskom ratu. Tada se kraljevsko sjedište seli u Minas Anor, kasnije zvan Minas Tirith. Pri paljevini Osgilliatha je izgubljen i palantir. 2475 u napadu na Gondor se odvija konačno rušenje Osgilliatha, pri čemu je srušen i kameni most. Nakon toga Osgilliath služi samo kao prva linija obrane Minas Tiritha, sve dok ga orci nisu pregazili u pripremi za posljednji napad na Minas Tirith negdje između 10-13 ožujka 3019. (sam napad na Minas Tirith započinje 13. ožujka i traje do 15. ožujka, kad Rohanci konačno stižu i slamaju opsadu.)

Minas Ithil

Minas Morgul

Minas Ithil ("Mjesečeva kula" je grad blizanac Minas Tiritha. U njemu se nalazio Isildurov palantir sve dok Nazguli nisu zauzeli grad 2002. g. nakon dvije godine opsade i pretvorili ga u Minas Morgul, Kulu zlih čari. Palantir je prenesen u Barad-dur, gdje je i ostao do propasti Barad-dura na kraju Trećeg doba, kad je (pretpostavka) i palantir propao kad se Barad-dur srušio. Nakon Sauronove propasti grad je razoren i više nije obnovljen, a sjedište Ithilliena je premješteno u brda Emyn Arnena.

 

 

Orthanc

Orthanc ("brdo Očnjak") je kula koju su izgradili Numenorejci. Ime je u stvari ime brda, a kasnije i ime kule na brdu. Kula je 180 m visoka, i na vrhu je imala terasu za promatranje zvijezda. Cijela kula je izrađena na način sličan glavnom bedemu Minas Tiritha, zbog čega je skoro savršeno otporna na sve napade. Kula se nalazi u prirodnom prstenastom uleknuću Angrenost (Isengard) blizu rijeke Angren (Isen), i, iako je namjesnik Gondora Cirion (12. po redu Vladajući namjesnik) poklonio ravnicu Calenardhorna Rohirrimima kao zahvalu za pomoć koju su iskazali Gondoru tijekom najezde Balchotha 2510. g., Angrenost i sam Orthanc su ostali dio Gondora. No 2758 Duga zima i neprijateljska najezda pustoše Rohan, a Gondor u isto vrijeme napadaju gusari, i rat bjesni na svim njegovim obalama. No, gusare još prije proljeća pobijedi Beregond, sin Berenov, i odmah zatim šalje pomoć Rohanu. Kad je naslijedio oca 2763. Gondor se počeo oporavljati, no Rohanu su rane sporije zacijeljivale; upravo zbog toga je Beren 2759. dočekao Sarumana dobrodošlicom i dao mu ključeve Orthanca, i od tada pa do neuspjelog pokušaja da zagospodari Rohanom početkom ožujka 3019. Saruman upravlja kulom, a od tada do zadnje trećine srpnja 3019. boravi u kuli kao Drvobradašev zatočenik; nakon toga kula je vraćena u posjed krlja Gondora.

By : Toni Šušnjar g2m  
Free Web Hosting