Harad (na Sindarinskom "jug", "južna zemlja"), (Quenijski Hyramen), je ime velike zemlje južno od Gondora. Haradom su neko vrijeme vladali Crni Numenorejci, no u drugoj polovici Trećeg Doba Harad je pao pod Saoronov utjecaj. Gondorci Harad dijele na Bliski i Daleki, pri čemu ljudi iz Bliskog Harada imaju smeđu, a iz dalekog crnu kožu.
Tijekom kasnijeg razdoblja Drugog Doba veliki dijelovi Harada su bili pod vlašću kneževa Crnih Numenorejaca. Malo prije rata Posljednjeg saveza, dvojica takvih gospodara, Herumor i Fuinir su postigli velik utjecaj među Haradrimima, no njihova sudbina nakon Sauronova poraza je nepoznata. Nekoliko stoljeća u Trećem dobu su Haradom još vladali Crni Numenorejci, a na sjeveru gondorski vladari, no na kraju je Harad pao pod utjecaj Saurona.
Velik dio Dalekog Harada prekriva džungla, iako ima i pustinja. Tamo žive golemi mumaci, većini (kao hobitima) znani kao olifanti; mumaci podsjećaju na slonove, sa izuzetkom što su znatno veći i imaju četiri kljove. Haradrimima služe poput pomičnih ratnih kula ili tenkova.
Bliski Harad je kasnije formirao savez sa Umbarskim gusarima, i upleo se u niz borbi oko Harondora (Južni Gondor) sa Gondorom, zbog čega je Harondor opustio. Izvorno je sjeverna granica Harada bila na rijeci Harnen, no u vrijeme Rata za Prsten je cijelo područje južno od rijeke Porosa bilo pod utjecajem Haradrima.
Jedan ud zapovjednika u bitci na Pellenoru je nosio crnu zmiju na crvenom polju, no nije sigurno da li su taj simbol prihvatila sva plemena.
Nakon osnutka Ujedinjenog Kraljevstva Gondora i Arnora u Četvrtom Dobu velik dio Harada bi mogao ponovo doći pod Gondorsku vlast. To je potvrđeno kampanjama koje je kralj Elessar vodio daleko na istoku i jugu.
Prema istoku Bliskog Harada leži omanja zemlja Khand, a sjevernu granicu dijeli sa Mordorom i Gondorom.
Bliski Harad, Umbar i Južni Gondor.
Mumakili (Olifanti) u bitci na Pellenoru.
Haradrimski pješaci
Haradrimski strijelac
Haradrimski zapovjednik